T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Çok Taraflı İlişkiler Koordinatörlüğü Faaliyetler

- UNESCO Genel Direktörü Sayın İrina Bokova ve beraberindeki yabancı heyet, Bakanımız Sayın Ömer Çelik’e “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı” ve “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” kültürel miras alanları için düzenlenmiş beratları tevdi etmek üzere 06.01.2015 tarihinde resmi ziyaret gerçekleştirmiş, bu kapsamda, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ziyaret edilmiş, beratların tevdi merasimi yapılmış ve akabinde protokol daveti verilmiştir.

- “UNESCO-UNWTO Turizm ve Kültür Dünya Konferansı: Yeni Bir Ortaklık Kurmak” başlıklı toplantı Kamboçya’nın Siem Reap Kentinde             4-6 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Bakanlar düzeyindeki konferansa Bakanlığımızca katılım sağlanmıştır.

- İSEDAK Turizm Çalışma Grubu 5. Toplantısı Ankara’da 5 Şubat 2015  tarihinde “İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerde Seyahat Kolaylıkları” teması ile 15 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. ISEDAK Turizm Çalışma Grubu vesilesiyle Türkiye’de bulunan Gambiya Turizm ve Kültür Bakanı Benjamin A. Roberts, 5 Şubat 2015 tarihinde Sayın Bakanımızı makamında ziyaret etmiştir.

- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü     (OECD) XIII. Kurumlar arası Eşgüdüm Toplantısı Dışişleri Bakanlığı’nda             09-10.03.2015            tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. OECD yatay projeleri, Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı, genişleme ve küresel ilişkiler, Enerji Arz Güvenliği, OLİS Eğitim Programı, kurumlar arası eşgüdüm mekanizması görüşülmüştür.

- Avrupa Komisyonu’nun biri girişimi olan Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında, 15-16 Nisan 2015 Edirne, 04-06 Mayıs 2015 Bitlis, 17-18 Mayıs 2015 Kars ve 29 Mayıs 2015 Ankara-Hamamönü olmak üzere, Başkanlığımızca 4 adet basın turu düzenlenmiştir. Basın turlarına ilişkin bilgilere http://eden.kulturturizm.gov.tr/TR,113309/haberduyuru.html internet adresinden ulaşılabilir.