T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

EDEN (European Destination of Excellence)- Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi

BASIN BİLGİ NOTU

KARS İLİ “AVRUPALI SEÇKİN TURİST DESTİNASYONU” ÖDÜLÜNÜ BRÜKSEL’DE ALDI.

 

EDEN (European Destination of Excellence)- Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi

 

Avrupa Komisyonu; EDEN (European Destination of Excellence)- Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi ile Avrupa turist destinasyonlarının ortak ve farklı özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmeyi, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlayarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Komisyon; her yıl yeni bir tema belirleyerek yarışma açmakta, başvurusu uygun bulunan ülkelerin seçtiği ulusal destinasyonlara “Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu Ödülü” verilmektedir. Kazanan destinasyonlar için Avrupa Komisyonu tarafından tanıtım videoları hazırlanarak AB ülkeleri televizyonlarında yayınlanmakta ve Avrupa Turizm Forumu kapsamında düzenlenen fuarda diğer ülkelerin kazanan ulusal destinasyonları ile beraber tanıtımı yapılmaktadır. Gerçekleştirilen faaliyetler destinasyonun Avrupa ülkelerinde tanıtılmasına büyük katkıda bulunmaktadır.

 

2009 EDEN Türkiye Ulusal Destinasyonu: Kars

 

2009 yılı teması “Turizm ve Korunan Alanlar” olan ve çalışmaları ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen program çerçevesinde yapılan başvurular incelenmiş ve KuzeyDoğa Derneği tarafından “Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” ile başvuruda bulunan “Kars” ili 2009 yılı EDEN Türkiye Ulusal Destinasyonu seçilmiştir.

 

2009 EDEN Ödülleri Brüksel’de dağıtıldı.

 

Kars İli Vali Yardımcısı Turgut Gülen, KuzeyDoga Dernegi Başkanı Dr. Çağan Şekercioğlu, Kuyucuk Köyü Muhtarı Turan Demir ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Başak Önsal’dan oluşan heyet 2009 EDEN Türkiye Ulusal Destinasyonu seçilen Kars’ın ödülünü, Brüksel’de 8 Ekim gecesi düzenlenen bir törende aldı. AB Komisyonu'nun Bölgesel Politikadan Sorumlu Üyesi Komiser Pawel Samecki’nin açılısını yaptığı ödül töreninde, 22 ülke birincisinin 1 dakikalık tanıtım filmleri gösterildi. Ödül töreninde EDEN ödülünü alan Türkiye heyeti adına Kars Vali Yardımcısı Turgut Gülen Kars’ın doğal, tarihi, mutfak ve kültürel zenginlikleri ile ilgili kısa bir konuşma yaptı ve tüm katılımcıları Kars’a davet etti.

 

7 Ekim’de düzenlenen EDEN Ağı Toplantısı’nın sonunda ise, 22 ülkenin 2009 EDEN birincileri sürdürülebilir turizm konusunda işbirliğini öngören Brüksel Deklarasyonu’nu imzaladı. 2009 Türkiye birincisi olan Kars Kuyucuk Gölü adına, deklarasyonu Kuyucuk Köyü Muhtarı Turan Demir ve Dr Çağan Şekercioğlu imzaladılar. 7 Ekim EDEN Ağı toplantısı, 8 Ekim Avrupa Turizm Günü ve 9 Ekim Avrupa Turizm Fuarı nedeniyle düzenlenen Avrupa Turizm Fuarı’nda ödül kazanan Türkiye destinasyonu Kars’a ayrılan stant ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Yaklaşık 400 katılımcının olduğu fuarda, Kars heyeti Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etti ve Kars ili ve çevresinin tanıtımı yapıldı.

 

EDEN Fahri Büyükelçisi olarak ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sayın Metin SÖZEN seçildi.

 

EDEN Projesinin görünürlüğünün artırılması ve kamuoyunda sürdürülebilir turizm konusunda farkındalık yaratılması amacı ile Avrupa Komisyonu tarafından EDEN Fahri Büyükelçiliği uygulaması başlatılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm sektörü temsilcilerinin de görüşlerini dikkate alarak Avrupa Komisyonu’nca öngörülen kıstaslar çerçevesinde Türkiye’de doğal, tarihsel ve kültürel mirasın korunması, değerlendirilmesi ve tanıtılması için yoğun çaba gösteren, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sayın Metin SÖZEN’i Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY’ın Oluru ile EDEN Türkiye Fahri Büyükelçisi olarak seçmiştir.

 

2010 EDEN teması “aquatic-suya bağlı turizm” olarak belirlendi.

Avrupa Komisyonu 2010 yılı EDEN temasını “suya bağlı turizm” (aquatic tourism) olarak ilan etmiştir.  Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kapsamda yapılacak çalışmaları kasım ayından itibaren başlatacak ve kamuoyuna bilgi verecektir.